NTO Başkanı Özyurt Haftaya Bakış Programının Konuğu Oldu

 25.03.2021 14:34:25  117

NTO Başkanı Özyurt “Nizip Ticaret Odası 59 Yıllık Köklü Geçmişiyle Bölgenin Gurur Kaynağı Oldu”

Nizip Radyo Televizyon (NRT) Genel Yayın Yönetmeni Metin İliksoy'un hazırlayıp sunduğu Haftaya Bakış programının bu haftaki konuğu Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt oldu.

Program Nizip TV, Nizip Radyo ve Facebook sayfalarından canlı olarak yayınlandı.

NRT Genel Yayın Yönetmeni Metin İliksoy’un gündeme ilişkin sorularını cevaplayan NTO Başkanı Mehmet Özyut Nizip Ticaret Odası’nın yapmış olduğu faaliyetler ve önümüzdeki süreçte yapılacak projeler hakkında izleyicilere bilgiler verdi.
Programa kendini tanıtarak başlayan NTO Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt “Nizip Ticaret Odası’nda 1992 yılında ki seçimle birlikte Meclis, Yönetim Kurullarında çeşitli görevlerde bulundum. Yönetim Kurulu Başkanı görevimi de 2005 yılından itibaren büyük bir özveri ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütmekteyim.” dedi.

Nizip Ticaret Odası’nın 1500’e yakın aktif üyesi ile hizmetlerine devam ettiğini belirten NTO Başkanı Özyurt şunları ifade etti: “NTO 59 Yıllık sağlam geçmişiyle bölgemizin en büyük gurur kaynağı olmuştur. Böyle bir kurumun başında Nizipli iş insanlarımıza hizmet etmek benim ve ekibim için büyük bir onurdur. Sürekli değişen ve gelişen ilçemizin daha çok kalkınması, üretimde ticarette ve sanayide daha ileri seviyelere ulaşabilmesi için odamız çalışmaları bu doğrultuda aralıksız sürmektedir. 2012 yılında 365 oda/borsa içerisinden ilk 85’e girerek akredite oda olmaya hak kazanmış, Nizip Ticaret Odası ailesi olarak 5 yıldızlı hizmet kalitesiyle ilçemizde bir ilke imza atarak rol model olmuştur. Adamız Nizip’te Akredite olan ilk kurumdur.”şeklinde konuştu.

Kurum Olarak Önceliğimizi Eğitime Verdik

Hepimiz bu toprakların üstünde yaşadığını ifade eden NTO Başkanı Özyurt, “Bizlerde bu vatanın bir ferdi olarak hem kurum olarak hem de şahıs olarak faaliyetlerimizi elinizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. 2012-2019 yıllarında düzenlenen Girişimcilik Eğitimi kapsamında 8 yılda 1480 kişiye eğitim verdik.  Projeler kapsamında düzenlediğimiz eğitimler dışında üye ihtiyaçlarına yönelik eğitimlerimiz ve seminerlerimiz devam etmektedir. GTO, GSO ve TOBB MEYBEM ile mesleki yeterlilik belgesi için işbirliği protokolü imzaladık. Odamız 16 yıl ortaokullar arası bilgi yarışmasına ev sahipliği ve sponsorluk yapmıştır. TOBB ‘den gönderilen eğitim yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere 2005 -2019 yılları arasında 27.000 öğrenciye ayakkabı yardımı yapılmıştır. 2020 yılı eğitim yardımı kapsamında ise 60 öğrenciye tablet dağıtımı yapılmıştır.”dedi.

Sosyal Sorumluluk Kapsamında Faaliyetlerimizi Sürdürdük

Sosyal sorumluluk kapsamında faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Başkan Özyurt “Kızılay işbirliği ile odamıza kan bağışı kampanyası, Elazığ-Malatya depremi için malzeme gönderilmesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Biz Bize Yeteriz kampanyasına destek verilmiştir. 2020 yılında üyelerimize ücretsiz maske dağıtımı ve dezavantajlı vatandaşlara Nizip Sabunu dağıtımı yaptık. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine destek olduk. Odamızda Sıfır Atık projesi uygulamaya başladık. Zeytindalı Harekatı kapsamında Afrin’de kahramanca mücadele veren Mehmetçiklerimiz İçin kurban kesimi kampanyası düzenledik. Nizip Organize Sanayi Bölgesi ve Nizip Meslek Yüksekokulu’nda ağaçlandırma faaliyetinde bulunduk.”dedi.

Üyelerimizi Ulusal ve Uluslar Arası Platforma Taşıdık


Gelişim için gezmek, görmek ve teknolojik değişimlerin takip edilmesi gerektiğini vurgulayan NTO Başkanı Özyurt şöyle devam etti: “Bizlerde bu bağlamda 2012 yılından bugüne kadar 10 yılda 22 adet KOSGEB destekli yurt iş gezisi düzenlenmiş olup 18 ülkeye 526 kişilik heyet ilekatılım sağladık. İlçemizden 2020 yılında 113 ülkeye 105 firmamız tarafından 172.929.480 USD ihracat gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında 25.332.804 USD olan ihracatımızı 10 yılda 7 katı artmıştır.”dedi.
 

Nizip’te İlk Olarak Coğrafi İşaret Tescili Yaptırdık


NTO olarak Nizip’te ilk coğrafi işaret tescilini yaptırdıklarını ifade eden Özyurt “Odamız, geleneksel yöntemlerle üretilen Nizip Sabunu, aroması ile ön plana çıkan Nizip Zeytinyağı ve tadı ile farklı bir lezzet sunan Nizip Patlıcanı için coğrafi işaret tescili yapılmıştır. Pandemi dolayısıyla elimizi sabunla yıkamanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz bu nedenle geleneksel yöntemlerle üretilen Nizip Sabun’umuzu kullanmaya davet ediyorum. Yurtdışı iş gezilerimizde tanıtım amacıyla logolarımız hediye olarak verilmektedir. Coğrafi İşaret denetimlerimizi Nizip Belediyesi, Nizip İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Nizip Sağlık Grup Başkanlığı, Nizip Ticaret Borsası, Nizip Ziraat Odası ile birlikte yürütmekteyiz.”dedi.

Pandemi Döneminde Üyelerimize Destek Olduk


Pandemi döneminde üyelerine destek olduklarını ifade eden NTO Başkanı Özyurt, “TOBB tarafından nefes kredileri kapsamında üyemiz olan firmalara Odamız aracılığıyla uygun maliyetli faiz oranlarıyla toplamda 16.484.880,00 TL kredi kullandırılmıştır. Ayrıca Pandemi nedeniyle 2021 yılı içerisinde üyelerimiz tarafından en çok talep edilen oda kayıt ve faaliyet belgelerinden de ücret alınmamaktadır. 7256 sayılı kanun kapsamında üyelerimizin aidat borçlarına faiz affı getirilmiş ve çok sayıda üyemiz faydalanmıştır. Pandemi dönemi ile ilgili normalleşme dönemine de girmiş bulunmaktayız. Bu konuda tabii hepimiz maske, mesafe ve hijyen kurallarına son derece dikkatli olup hepimiz birbirimizin hakkına hukukuna saygı göstermemizi ve bu konu da çok dikkatli olmamız gerektiğini belirtmek istiyorum.”dedi.

İlçemizde Proje Kültürünü Oluşturduk 

İlçemizde kurumlar arası proje kültürünü ilk olarak NTO’da başlattıklarını vurgulayan Özyurt, “NTO tarafından 2008-2020 yılları arasında 31 proje yazılmıştır. Ayrıca Nizip Kaymakamlığı, Nizip İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Odası, okullar gibi kurumların projelerinde ortak olarak yer aldık.” dedi.

Üyelerimizin Sorunlarını Çözüme Kavuşturduk

Nizip sanayisinin ve ticaretinin gelişmesi için kurumlarla işbirliğimiz devam ettiklerini belirten NTO başkanı Özyurt şunları ifade etti: “Bildiğiniz gibi yeni bir OSB kurulması çalışmaları da devam etmektedir. İhtisas OSB kurulması için de çalışmaların kolaylaştırılmasını talep ettik. Zeytinyağı sektörümüze yönelik eğitimler düzenleyerek Sektör Analizi Raporu, Organik Tarım eğitimi ve sertifikalandırma desteği verildi. Nizip, Şahinbey ve Oğuzeli 'nde faaliyet gösteren zeytinyağı işletmelerimizin katılımıyla “Zeytinyağı Teknik Komitesi" oluşturularak Karasu tebliği kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda Karasu sorunun çözümüne yönelik Proje künyesi oluşturulmuştur.  Nizip Zeytin, Antep Fıstığı Üreticileri Birliği Derneği odamızın destekleriyle kuruldu. Gaziantep Ticaret Odası'nın yürütmüş olduğu Gaziantep ve Bölgesinde Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminde Verimliliğin ve Kalitenin Arttırılması Projesi'ne ortak olarak katkı sağladık. Sabun sektörümüze yönelik 2006 yılında yapılan çalışmalarla TS 54.Standardına Prina ve Garlı sabun kriterinin eklenmesi sağlanmıştır. 2011 yılında İpekyolu Kalkınma Ajansı'na “Tarihi kentimizin tarihi ürünü “Nizip Sabunu” projemiz kapsamında laboratuar kurulmuştur. Pandemi sürecinde hijyenin önemine vurgu yaparak Nizip Sabunu’nu tanıtmak amacıyla CNN Türk, Fox TV, AA röportaj verdik. Odamıza gelen siyasi parti temsilcilerine, kurum ziyaretlerimizde ve TOBB’ye ilçemizin üyelerimizin sorunları ve çözüm önerilerimiz de iletilmektedir.”dedi.

Pandemi Döneminde Özel Bankaların Etik Davranışlar İçerisinde Olmadığını Görüyoruz
 
Devletimiz, imkânları dâhilinde mümkün olduğunca her sektöre ve her gruba destek verdiğini ifade eden Özyurt, “Bu dönemde gördüğümüz kadarıyla daha çok esnaf kesimine ve çalışamayan işinden olan mağdur olan kesime daha fazla destek verildi. Bu konuda fikir birliği içerisindeyiz hiçbir sıkıntı yoktur. Bu sıkıntıların zaman içerisinde aşılacağını düşünüyorum. Ancak özellikle özel bankaların zaman zaman etik olmayan davranışlar içerisinde olduğunu bazen kredileri geri çağırdığını veya mevcut kredilerde faiz değişikliklerine gittiklerini veya mevcut kredileri kullandırmadıklarını görüyoruz. İnşallah bu zor günleri atlatacağımızı canı gönülden biliyorum. Bunlar kimsenin görmediği bir şeydi. Ülkemize 2020 yılın başında girecek ve yaklaşık bir buçuk yıldır tüm ülkenin hayatını altüst edecek ve gelenek ve göreneklerimizden bizleri uzaklaştıracak, yeni bir dünya düzeninde götürecek bir felaketle dünya karşı karşıyadır.”dedi. 


Yeni Sezonda Yemeklik Yağ Fiyatlarının Normale Dönmesini Bekliyoruz


2019-2020 sezonunda dünyada yağlı tohumlar ekim alanlarında çok büyük bir değişiklik olmadığını belirten Başkan Özyurt şunları ifade etti: “Ancak dünyada ve ülkemizde de söz konusu kuraklıktan ötürü ürünlerde %20 civarında bir kayıp oldu. Ayrıca %20 kayıbın dışında da tohumdan da elde edilen yağda da bir verimsizlik oldu. Tohumdan %30 yağ alıyorduk bu %25 seviyesine düştü. Bu arada bir önceki senelerden da stoklar yeterli olmadığı için bir yokluk oluştu.  Bu arada üretici ülkelerin hükümetleri ellerindeki malın daha fazla değerlenmesi için ürünlerine ihracat vergileri oluşturdular. Yağlık ham ayçiçek yağında 2020 sezonu başında ağustos-eylül aylarında 700-750 dolar olan ton fiyatı bugün için 1600-1650 dolara kadar çıktı ve hükümetimiz bu konuda acil önlemler aldı. %36 olan vergiyi önce %27’ye daha sonra %10’a geçen hafta cuma günü itibariyle de sıfırladı. Buna rağmen yurtdışındaki fiyat artışları devam ediyor. Yani ülke içerisinden kaynaklanan bir olay değil. Tamamen dünyadaki yağ üretimi ile alakalı bir durum ama bu durumunda yeni sezondaki ekim alanları ve hava şartları yağlı tohumlar için gayet iyi gidiyor. İnşallah ağustos-eylül ayında bu fiyatların eski seviyesine yakın bir seviyeye geleceği düşüncesi içerisindeyim.”dedi.


Kurdaki Dalgalanmalar Sanayicilerimizi Çok Ciddi Etkiliyor


Kurdaki dalgalanmalar sanayicilerimizi çok ciddi etkilediğini belirten NTO Başkanı Özyurt şu şekilde konuştu: “Yurtdışından dövizle ürün ithal edip TL ile satıyorsunuz. Dolayısıyla bankalardan borçlanmaları da döviz üzerinden yapıyorsunuz ve döviz üzerinden artışlarda ciddi bir şekilde etkileniyorsunuz. Kendinizi korumak için bir takım tedbirler alsanız da yeterli olmuyor. Tabi dövizin TL karşısında bir değeri var. EURO olsun, Dolar olsun veya herhangi bir yabancı para olsun karşılığını bulacak. Ama bunlara dış etkenlerle müdahale edildiği zaman işte şu son birkaç gündür yaşadığımız gibi durumlar yaşıyoruz. İnşallah kısa vadede bunları da atlatarak TL gerçek değerine gelecektir. Büyüyecek gelişeceksek hep birlikte kazanacağız. Bugün sanayicimiz de kazanmalı, ticaret yapanda insanımızda kazanmalı ve hep birlikte paylaşmalıyız.” dedi.


Nizip’e Gümrük Müdürlüğü Kurulmalı


Nizip ilçesinin nüfusu, sanayisi ve ihracatı ile birçok ilden daha büyük olduğunu belirten Başkan Özyurt, “Bölgenin kalkınması için müteşebbis ruha sahip üyelerimiz ile yerel değil küresel ölçekte uluslararası pazarlara yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yönü üretime ve ihracata dönük ilçemizde Gaziantep Gümrük Başmüdürlüğüne bağlı Gümrük Müdürlüğü kurulması sağlanmalıdır. Çünkü bu ilçe 2020 yılında 170 milyon doların üzerinde ihracat yapmıştır. Nizip, Gaziantep'ten ayrı bir il olsaydı Türkiye sıralamasında ilk 35 ile 40 arasında olacaktı. Gümrük Müdürlüğünün kurulması hem ilçemizin üretim ve ihracatını destekleyecektir. İhracat yapan firmalarımızın sayısını arttırmak için buna çok ihtiyacımız var.  Bu gerçekleştiği takdirde 500 milyon dolar ihracat hedefimizi çok kısa sürede yakalayacağımıza inanıyorum.” dedi.

Sektörleri Geliştirmeye Yönelik Projelerimiz ve Çalışmalarımız Devam Edecek


Sektörleri geliştirmeye, istihdamı ve ihracatı arttırmaya yönelik projeler ve çalışmaların devam edeceğini belirten NTO Başkanı Özyurt şunları ifade etti: “İlçemizin ve üyelerimizin tanınırlığı arttırıcı faaliyetlerimizi sadece yurt içinde değil yurt dışında da devam edeceğiz. Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik Nizip Kampüsü içerisine Nizip Yağlık cinsi Zeytin fidanı dikilmiştir. Nizip Zeytin ve Zeytinyağının gelecek nesillere aktarılması ve korunması amacıyla 5 yıl boyunca Odamız, ağaçlarımızın gelişmesi için destek verecek olup öğrencilerin zeytin konusundaki farkındalığının artmasını düşünüyoruz. Nizip için önem arz eden ve özel ürünlerimizin markalaşması için çalışmalarımız devam edecektir. Nizip havucu için coğrafi işaret çalışmalarımız devam etmektedir. Nizip sanayi altyapısı iyi durumda ve insanları da müteşebbistir Bu nedenle yeni OSB’nin biran önce yatırımcılarla buluşması noktasında destek vereceğiz. Gazikültür A.Ş. tarafından Zeugma‘da bulunan dükkanlardan birisi Odamıza verilmiştir. Turizme katkı sağlamak ve ilçemizin coğrafi işaretlerini tanıtmak amacıyla çalışmalarımız olacaktır. Sosyal sorumluluğumuzun şimdiki gibi farkında olarak eğitime, spora ve turizme yönelik desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Üyelerimizi e-ticaret yapmaya teşvik edip eğitimler düzenliyoruz. Mevcut teşvik sisteminin, ilçeler bazlı sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre tasnif edilmesi sağlanması ve ilçe bazlı teşvik sistemi kurulması için verdiğimiz mücadele olumlu olarak sonuçlandı ve şuan ilçemiz merkezi 4. bölge ve OSB’de 5.bölge desteklerinden faydalanmaktadır.”dedi.


Nizip’te Doğduk, Nizip için Çalışıyoruz


1970'li yılların sonlarında ülkenin terörle anıldığı ve iç karışıkların olduğu dönemlerde iş adamlarına karşı bazı rahatsızlıklar olduğunu belirten NTO Başkanı Mehmet Özyurt, “Ancak burada doğduk buranın ekmeğini yiyoruz yatırımlarımızı da Nizip’e yaptık. Dolayısıyla şehrimizi seviyoruz ve onun için buradayız İnşallah mezarımızda Nizip’te olacaktır. Programın düzenlenmesinde emeği geçen Nizip Radyo Televizyon’a ve sizlere, bugüne kadar bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm yönetim birimlerimize, üyelerimize, paydaşlarımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, bölge protokolümüzü oluşturan tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerimize ve personellerimize şahsım, yönetim kurulu üyelerimiz ve meclis üyelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Pandeminin de dünyada ve ülkemiz üzerinden bir an önce kalkmasını Cenabı Allah'tan diliyorum.” ifadelerini kullandı.
 

Haber Kaydı

Haber Resimleri

Diğer Haberler

12.04.2021 15:32:00  54
NTO Meclis Başkanı Karabacak Zeytincilik İnceleme Gezisine Katıldı

8.04.2021 15:09:00  67
Proje Yönetimi ve Çevik Dönüşüm Semineri NTO'da Düzenlendi

31.03.2021 11:59:00  85
İYİ Parti Heyetinden Nizip Ticaret Odası’na Ziyaret

17.03.2021 13:15:00  122
NTO Başkanlarından 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

8.03.2021 10:08:00  135
NTO Başkanlarından 8 Mart Dünya Kadınlar Günün Mesajı

4.03.2021 14:22:00  142
Gaziantep İl/İlçe Oda ve Borsa Genel Sekreterleri GTB ’de Buluştu

4.03.2021 17:52:00  100
Kızılay Nizip Şubesi’nden NTO’ya Ziyaret

4.03.2021 18:14:00  118
MHP Gaziantep Heyetinden NTO’ya Ziyaret

4.03.2021 13:50:00  64
GSO Meclis Üyesi Hakan Çakıcı'dan NTO Başkanı Özyurt'a Ziyaret

1.03.2021 13:41:00  66
NTO İhracat ve E-İhracat Konulu Web Seminer Düzenledi

26.02.2021 14:35:00  92
Nizip Ticaret Odası Heyeti Dubai Gulfood 2021 Gıda Fuarı’nda

24.02.2021 11:49:00  84
NTO Gaziantep Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısına Katıldı

18.02.2021 18:15:00  98
Nizip Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Çetin’den NTO’ya Ziyaret

11.02.2021 16:38:00  267
NTO Meclis Başkanı Karabacak Tedarik Zinciri Finansmanı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

8.02.2021 13:45:00  112
NTO Başkanı Özyurt Gaziantep'e Gazilik Unvanı Verilişinin 100. Yıldönümünü Kutladı

28.01.2021 11:40:00  184
Gaziantep Oda-Borsa Başkanlarından NTO Başkanı Özyurt’a Ziyaret

13.01.2021 15:46:00  179
NTO’dan Öğrencilere Tablet Desteği

9.01.2021 15:48:00  190
NTO TOBB’nin ABD’de Kurduğu Ticaret Merkezi Açılışına Katıldı 

9.01.2021 00:42:00  239
NTO Başkanı Özyurt’tan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

8.01.2021 17:48:00  254
DEVA Partisi Gaziantep Heyetinden NTO’ya Ziyaret

8.01.2021 10:11:00  123
NTO Genel Sekreteri Gündoğdu TOBB Genel Sekreterler Toplantısına Katıldı

6.01.2021 12:50:00  218
NTO ve Halkbank Arasında Finansman Anlaşması İmzalandı

5.01.2021 14:26:00  458
NTO Başkanı Özyurt Halkbank Tedarik Zinciri Finansman Lansmanına Katıldı

30.12.2020 16:08:00  108
NTO Başkanı Özyurt’tan Yeni Yıl Mesajı

24.12.2020 10:43:00  99
NTO Başkanı Özyurt “Gaziantep Savunması Tüm Dünyanın Takdirini Kazanmıştır”